Kvalitné kosy, kosiská a všetko pre kosenie

Ponúkame kvalitné výrobky od renomovaných výrobcov. Kosy a kosiská z rakúskej fabriky Schrockenfux s tradíciou od roku 1540, tradičné brúsne kamene Rozsutec z Terchovej, nástroje na kovanie kosy Picard a Zbirovia - jednoducho všetko pre kosenie.

Kosa - nástroj s príbehom 

Stovky rokov bola kosa symbolom poľnohospodárstva, a tak ako rytier musel vedieť narábať s mečom, poľnohospodár musel vedieť narábať s kosou. Ruda vydolovaná z hlbín zeme, voda poháňajúca ťažké buchary, oheň a ľudský pot po stovky rokov formovali tento nástroj do dokonalosti. Zatiaľ čo meče môžeme obdivovať už len v múzeách, kosenie kosou zažíva renesanciu.

Akú kosu si kúpiť?

Pred kúpou kosy by ste mali zvážiť viacero faktorov, najmä však správnu dĺžku čepele. Voľba dĺžky čepele závisí od druhu porastu, ktorý sa chystáte kosiť, a treba zvážiť aj kondíciu kosca. Všeobecne platí, že čím je tráva staršia, dlhšia a suchšia, tým kratšia by mala byť čepeľ kosy. Krátke 60 cm kosy sa hodia do stiesnených priestorov alebo na kosenie popri múroch či stromoch. S 70, 80 cm kosou bez problémov pokosíte aj väčšiu záhradu alebo lúku.

Správna veľkosť kosiska

Drevené porisko, na ktorom je pripevnená čepeľ (kosa) nazývame kosisko. Kosa a kosisko tvoria neoddeliteľný pár pričom veľkosť kosy a dĺžka kosiska musia byť zosúladené s postavou kosca. V našej ponuke nájdete kosiská rôznych dĺžok s rukoväťami nastaviteľnými pre každý typ postavy. S nastavením kosiska vám radi pomôžeme. 

Kosou to nekončí

Ďalším povinným vybavením kosca je oslička - brúsny kameň a púzdro - oselník, v ktorom ju budete počas kosenia kosiť.