Prečo kosiť kosou?

09.11.2023

Prečo je kosenie kosu zdravá, ekonomická a ekologická voľba.  

Zdalo by sa, že kosenie trávy kosou v konkurencii s modernými kosačkami, traktormi, vyžíňačmi a čoraz viac aj robotmi, stráca svoj význam a patrí už len do skanzénov. Opak je pravdou. Čoraz viac ľudí objavuje čaro a výhody ručného kosenia, pretvára starostilivo udržiavané trávniky na kvetinové lúky a hľadá uspokojenie v manuálnej práci a spojení s prírodou . Tu je niekoľko dôvodov prečo by ste mali ručnému koseniu kosou dať šancu aj vy.

Ekologické dôvody: 

  1. Kosenie trávy kosou zvyšuje biodiverzitu. Vyhradte aspoň malú časť svojho pozemku kvetinovej lúke, ktorú stačí 2-3x ročne pokosiť kosou. V porovnaní s monotónnym trávnikom na nej budete môcť pozorovať desiatky druhov rastlín a množstvo opeľovačov, ktoré skrášlia váš dvor či záhradu.
  2. Každý štvorcový meter lúky predstavuje obživu pre zhruba 26 včiel.
  3. 70% živočíchov, ktoré stoja v ceste motorovej kosačke, zahynie. Kosenie kosou je jemnejšie, a väčšina drobných zvierat stihne pred ostrím kosy včas uniknúť.
  4. Menej udržiavané trávniky s odolnejšími druhmi rastlín spotrebujú až o 400 litrov menej vody na meter štvorcový plochy. 
  5. Žiadne emisie, žiadne baterky, ktoré treba s časom vymeniť a nákladne ekologicky zneškodniť. 

Praktické dôvody: 

  1. Kosenie kosou je tiché a meditatívne. V nedeľu ráno, v stredu večer - kedykoľvek sa rozhodnete, váš sused sa na vás nebude škaredo pozerať.
  2. Kosenie kosou šetrí čas - ak kosite len 2-3x za sezónu, ušetríte zhruba 2 minúty na každých 10 m2.
  3. Ručné kosenie trávy posilňuje telo - správna technika kosenia posilňuje celé telo a formuje postavu. Kosenie trávy dokonale ostrou kosou, ktorá pasuje k vašej postave, nie je zďaleka tak fyzicky náročné, ako by sa mohlo zdať.
  4. Tradičná kosa šetrí peniaze - žiadne náklady na benzín, žiadne náklady na elektrinu. Hoci sa obstarávacia cena kvalitnej kosy a kosiska môže približovať cene kosačky, nástroj vydrží celý život a vyžaduje minimálny servis.