Prečo nepredávame lacné kosy?

18.05.2023
Nie som taký bohatý, aby som mohol kupovať lacné veci.

Je to pravda?

Skôr ako sa zamyslíme nad pravdivosťou tohto výroku. Pozrime sa aké kosy na kosenie trávy dnes nájdeme na trhu.

Podľa spôsobu výroby delíme kosy na dva typy.

  • valcované kosy, tiež označované ako polokované kosy
  • kované kosy

Aj keď sú mnohé kosy na trhu označované ako kované či rakúske, opak je pravdou. V skutočnosti v bežných obchodoch natrafíte takmer výhradne na kosy valcované, či polokované vyrobené všade inde len nie v Rakúsku. Výroba takejto kosy je strojovou záležitosťou a v kombinácií s lacnejšou ocelou môžu byť tieto kosy ponúkané za 30€ niekdy dokonca len za 15€.

Kde sa takéto šetrenie prejavuje?

Vlastnosti ocele závisia, okrem iného, od obsahu uhlíka. Ak je obsah uhlíka príliš vysoký, ocel je tvrdá, ale zároveň krehká. Polokované kosy z lacnej ocele majú obsah uhlíka často vyšší ako 1%. Nie je nič nezvyčajné, že čepele polokovaných kôs sú také tvrdé a hrubé, až sa pri kovaní môžu trhať.

Pravé rakúske kosy sú vyrobené tradičným spôsobom - za horúca kované pomocou ťažkých bucharov. Aj keď sú dnes tieto buchary poháňané elektrinou, princíp výroby kosy ostáva nezmenený stáročia. Vďaka kvalitnému materiálu (s obsahom uhlíka 0.7-0.8%) a postupu výroby sú kované kosy tenšie, ľahšie, majú ostrú reznú hranu a pomerne ľahko sa kujú. Náročnosť výroby na ľudskú prácu a drahší materiál sa pochopiteľne prenášajú do ceny.

Vo svete existujú už len tri továrňe, ktoré vyrábajú kosy tradičným spôsobom. Jednou z nich je Schröckenfux Austria, ktorej pravé rakúske kosy máme v ponuke. 

Je to pravda. 

Ak nechcete, aby vaše peniaze skončili len ako dekorácia na stene stodoly, investujte do kvalitnej kosy. Len kvalitnú kovanú kosu je možné naostríť do takej ostrosti, s ktorou si budete kosenie skutočne užívať. A pri dobrej starostlivosti vám takáto kosa vydrží roky. Jediným problémom môže byť, že si budete chcieť kúpiť ďalšiu :-)