Rakúska kosa FUX HARTSTAHL

Ručne kovaná, kvalitná rakúska kosa na kosenie trávy je vyrobená z ocele s vysokým obsahom uhlíka. Všestranná kosa Hartstahl je vyrábaná v rakúskej továrni Schröckenfux s viac ako 475-ročnou tradíciou.

Vyberte si variant:

Cena od 61,00 €
Tabuľka s responzívnym obrázkami
OVERENÝ VÝROBCOVIA ODBORNÉ PORADENSTVO NADŠTANDARDNÝ SERVIS PONUKA VZDELÁVANIA
OVERENÝ VÝROBCOVIA ODBORNÉ PORADENSTVO NADŠTANDARDNÝ SERVIS PONUKA VZDELÁVANIA

Vďaka kvalitnej oceli a širšej čepeli vám táto kosa vydrží, až kým si po vás nepríde zubatá. Nakovať ju je o niečo ťažšie ako pri iných modeloch z továrne Schröckenfux, na druhej strane však ostáva ostrá o čosi dlhšie

Širšia, prehnutá čepeľ s vyššou špičkou zabraňuje poškodeniu ostria kameňmi. Kosu HARTSHAL je možné použiť aj na kosenie veľmi mladých náletov či buriny. V tomto prípade nie je potrebné ju kovať, ale len prebrúsiť brúsnym kameňom - osličkou. 

Približná váha: 

60 cm - 415 g

70 cm - 475 g

75 cm - 516 g

80 cm - 550 g

Akú veľkosť kosy si zvoliť? 

  • 60 cm - kosa vhodná do stiesnených priestorov, alebo ak je potrebné vyhýbať sa množstvu prekážok, ako sú stromy či kamene. Vhodná aj pre nižších, mladších alebo fyzicky slabších koscov. 
  • 70 cm - všestranná kosa na kosenie trávy v najrôznejších terénoch vhodná pre väčšinu koscov. 
  • 75 cm - pre skúsenejších koscov, kompromis medzi 70 a 80 cm
  • 80 cm - kosa vhodná pre fyzicky zdatných na kosenie väčších plôch, akú sú lúky a veľké záhrady v menej náročnom teréne. 
  • 90 cm - profi kosa, pre skúsených borcov a športovo založených koscov. 

Rakúska kosa Fux Hartshal - základné črty:

Na rozdiel od valcovaných produktov, ktoré nájdete v železiarstvách, rakúske kosy FUX ručne kované. Sú ľahšie ako bežné kosy (150 g pri 80 cm kose), materiál je tenší a je oveľa jednoduchšie ich nakovať.

Pätica s kosy s tŕňom
Pätica s kosy s tŕňom

Pätica s pevného materiálu slúži k upevneniu kosy na kosisko. Je vybavená tŕňom, ktorý zapadá do otvoru na kosiku, čo zabraňuje pohybu kosy do strán.

Kosa spevnená rebrom
Kosa spevnená rebrom

Vrchný okraj kosy tvorí spevnené rebro. Kose dodáva pevnosť a stabilitu a pomáha odhadzovať pokosenú trávu do strany. 

Zosilnená, dvihnutá špičky kosy
Zosilnená, dvihnutá špičky kosy

Dvihnutá špička umožňuje kosiť aj v nerovnom teréne a je spevnená na prípadný náraz do prekážky.

Nevýhody rakúskej kosy Fux Hartshal:

Náročnosť výroby sa odráža vo vyššej cene. Avšak, ak vezmeme do úvahy neporovnateľnú kvalitu a dlhú životnosť počítanú v desiatkach rokov, investícia do kvalitnej kosy sa napriek vyšším počiatočným nákladom v konečnom dôsledku vyplatí.


Doplnkové služby

Hoci kosy vychádzajú z továrne s nálepkou mähfertig tj. pripravené na kosenie nie je tomu celkom tak. Kosy sú strojovo nakované a opatrené ochranným lakom. Na prácu s takouto kosou sa viac hodí český výraz sekání.

Aby ste z kosenia mali potešenie a zbytočne sa nenamáhali, je potrebné odstrániť 0,5-1 cm ochranného náteru pozdĺž celého ostria z oboch strán a následne kosu ručne nakovať.

Ak sa vám nechce, alebo neviete ako na to nechajte to na nás. Kosu vám doručíme tak, aby ste s ňou mohli ihneď pokosiť váš trávnik, záhradu či lúku.


Mohlo by sa hodiť: