Kovanie kosy

Kovať, nakovať, klepať, naklepať, kuť či nakuť kosu - v závislosti od regiónu sa môžete stretnúť s rôznymi názvami pre tú istú techniku. V zásade ide o úpravu ostria kosy kladivom s cieľom jeho stenčenia a povytiahnutia. Je to zásadná technika pre dosiahnutie maximálnej ostrosti kosy, ktorá následne umožňuje kosiť trávu s ľahkosťou a minimálnym úsilím.

Existuje niekoľko techník kovania, no praxou sme si overili, že v pomere náročnosť/výsledok vyhráva kovanie kosy na ostrej babke (nákove) plochou stranou kladiva. Na rozdiel od kovania kosy na plochej babke ostrou stranou kladiva táto metóda nevyžaduje 100% presnosť úderov, a pri údere vedľa nehrozí, že kosa stratí pnutie, zvlní sa a môžete ju zahodiť. Zdanlivo jednoduchým kovaním kosy na tzv. naklepávači sa výslednou kvalitou kovania k vyššie uvedeným metódam priblížite len ťažko.

Ostrá babka a ploché kladivo Picard.
Ostrá babka a ploché kladivo Picard.

Kovanie kosy na ostrej bake krok po kroku: 

Základ je trafiť sa. Predtým než sa pustíte do práce, otestujte presnosť svojich úderov zatĺkaním klincov s malou hlavičkou do dreva. Dbajte nielen na presnosť úderov, ale aj na ich silu, ktorá by mala byť približne rovnaká. Ak ste zatĺkli 20-30 klincov v rade bez toho, aby ste nejaký ohli, či trafili vedľa, ste pripravení. Na tento tréning nepoužívajte kladivo na kovanie kosy, to si nechajte vyhradené len na tento účel

Dôkladne očistite kosu od všetkých zvyškov trávy či zeme. Použite brúsný papier alebo hubku na odstránenie prípadnej hrdze. V prípade novej kosy odstráňte z ostria ochranný lak. Čistá kosa umožňuje plynulý pohyb po babke, čo výrazne uľahčuje prácu.

Zmatnite ostrie brúsnou kockou. Na matnom kove sa vám ukážu lesklé stopy po údere kladiva, ktoré pri postupnom prechádzaní po ostrí vytvárajú súvislú linku. Túto "fintu" ocenia najmä začiatočníci. Na zmatnenie ostria sa nám najviac osvedčila brúsna kocka Schleiffix.

 

S každým úderom kladiva sa ostrie kosy o malý kúsok natiahne, zároveň sa stenčí a stáva ostrejším.
S každým úderom kladiva sa ostrie kosy o malý kúsok natiahne, zároveň sa stenčí a stáva ostrejším.

Kosu položte na babku tak, aby bola rezná hrana umiestnená o vlas za vrcholom babky smerom k vám. Zhora ju pevne uchopte a vrcholky prstov zospodu oprite o telo babky. Vaše prsty budú slúžiť ako doraz na udržiavanie správnej polohy ostria na nákove. V závislosti od aktuálnej polohy kosy na nákove podoprite kosu jedným alebo druhým kolenom. 

Udierajte kladivom len na miesto, kde je ostrie kosy zrovnané s povrchom babky. 

Vyťiahnte ostrie ťahavým úderom. Drže ruku tak, aby rameno s predlaktím zvierali zhruba 80-90% uhol a izolujte pohyb iba na ramenný kĺb. Ťahavým úderom kladiva smerom k sebe postupne vyťahujte materíál   kosy. Postupne prejdite milimeter po milimetri celú dĺžku ostria, tak aby lesklé značky po úderoch vytvorili súvislú čiaru. V prípade potreby aj 2-3 krát. 

Priamy úder kladivom - izolujte pohyb len na lakťový kĺb, pričom kladivo bude dopadať na kosu priamo dole. Tento úder slúži na finálne stenčenie ostria, ešte viac stenči reznú hranu, pričom ocel zároveň stvrdne a stáva sa odolnejšou. Postupne prejdite milimeter po milimetri celú dĺžku ostria, tak aby lesklé značky po úderoch vytvorili súvislú čiaru. V prípade potreby aj 2-krát.  

Naostrite kosu osličkou. Pokiaľ ste začiatočník použite najpv osličku s hrubšim zrnom a následne odstránte ihlu s jemnejšou osličkou. Skúsení borci môžu kosu rovnko naostriť jemnou osličkou napr. Rozsutcom.